Historia

Gabinet Lekarski Diagnostyki Ultrasonograficznej rozpoczął swoją działalność na przełomie roku 1992/ 1993.
W początkowej działalności wyposażenie Gabinetu stanowił wysokiej klasy aparat diagnostyczny f-my Siemens Sonoline AC posiadający pełny zestaw głowic o wysokiej częstotliwości: liniowe – do badań narządów powierzchownie położonych /piersi, tarczycy, ślinianek, stawów biodrowych i kolanowych, węzłów chłonnych… /, konweksowe – do badań narządów jamy brzusznej i miednicy małej, a także głowice : endowaginalną – do badań ginekologicznych oraz dorektalną: do badań gruczołu krokowego /prostaty/.
W kwietniu 2001r. w gabinecie został uruchomiony nowy – nowoczesny aparat USG f-my General Electric – Logiq 500 PRO mający możliwość obrazowania badań ultrasonograficznych wspomaganych opcją kolorowego Dopplera /color doppler/ oraz Dopplera mocy /power doppler/– zwiększając zakres i precyzyjność wykonywanych badań, umożliwiając przeprowadzenie badań naczyniowych/ układu tętniczego i żylnego / oraz echokardiografię serca – z opcją ciągłego Dopplera /CW/.

W 2000 r. ukazał się informator dla pacjentów pt. „Co warto wiedzieć o ultrasonografii …”, opracowany przez zespół lekarzy gabinetu, w którym staramy się przybliżyć Państwu celowość wykonywania badań USG, wskazania do badań i problemy związaną z diagnostyką ultrasonograficzną.

W 2005r. uruchomiliśmy filię gabinetu w Krakowskim Centrum Medycznym przy ul. Kopernika 32.

W 2007r. zainstalowaliśmy nowy aparat f-my Mindray DC-6 z zaawansowanymi technologiami obrazowania.

W 2010r. uruchomiliśmy aparat f-my Toshiba – Nemio XG z pełnym zestawem głowic do diagnostyki jamy brzusznej, miednicy małej, tarczycy, piersi, ślinianek, badań ginekologiczno położniczych a także badań naczyniowych i echokardiografii.

W 2013r. instalacja nowego aparatu f-my Toshiba – Aplio MX z pełnym zestawem głowic z możliwością oceny elastografii / Elastografia to metoda diagnostyczna polegająca na pomiarze właściwości mechanicznych – (elastyczności) tkanek przy pomocy ultradźwięków/ i oceny mikrozwapnień /Micro Pure/

W lutym 2016 r. otworzyliśmy Specjalistyczne Gabinety Lekarskie oraz Gabinety Rehabilitacji i Fizykoterapii – Doktor PG przy ul. Mitkowskiego 4, w których proponujemy Państwu diagnostykę, konsultacje i leczenie.

W 2017r. instalacja nowoczesnego aparatu USG f-my Toshiba – Aplio 400 Platinum Series.

W 2018r. Instalacja nowego ultrasonografu Samsung HS50 w placówce przy ul. Mitkowskiego 4 , Samsung HS50 to nowoczesny aparat USG z wykorzystaniem zaawansowanych technologii obrazowania Samsung, włącznie z S-HARMONIC i głowicami S-VUE z bogatym wyborem wysokiej jakości głowic, pozwalających wykonać szeroki zakres badań.

W 2021r. Instalacja nowego ultrasonografu Samsung HS80 EVO w placówce przy ul. Szwedzkiej 27 , Samsung HS80 EVO to nowoczesny aparat USG z opcją badań z zastosowaniem elastografii. Wykorzystuje zaawansowane technologie obrazowania Samsung.

Od początku działalności gabinetu wykonujemy (BAC/C) biopsję aspiracyjną cienkoigłową/ celowaną (pod kontrolą obraz usg) z następową oceną cytologiczną pobranego materiału. Umożliwia to weryfikację mikroskopową podejrzanych zmian wykrytych w badaniu USG co stanowi bardzo istotne uzupełnienie badań obrazowych, przyspiesza ostateczne rozpoznanie i umożliwia szybkie podjęcie leczenia.

Badania w gabinecie wykonują lekarze specjaliści z przyznanymi Certyfikatami Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego oraz z rekomendacją Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie.
Lekarze gabinetu USG – wykonują pełny zakres badań diagnostycznych w zakresie diagnostyki ultrasonograficznej oraz udzielają Państwu porad lekarskich nie tylko w zakresie wykonywanych badań USG, co pozwala na kompleksową ocenę schorzeń gruczołu piersiowego : – badanie USG,  biopsja aspiracyjna cienkoigłowa /BAC/ z oceną cytologiczną /mikroskopową/.
W ciągu 28 lat pracy, gabinet zyskał bardzo dobrą opinię wśród pacjentów jak również w środowisku lekarskim.
Mamy nadzieję nadal służyć Państwu naszym doświadczeniem .

Z poważaniem
dr n. med. Wiesław Pawlik
dr n. med. Waldemar Gołda